Athletic Department Staff

Athletic Department

Greg Orr – Athletic Director

Nicholas Stevens – Assistant Athletic Director

Ryan Brammer – FTMS Athletic Director

Jessica Lee – Athletic Secretary

Meghan Partenheimer – Athletic Trainer

Kierston Cooper – Athletic Trainer

Richard Bruno – Strength & Conditioning

Dustin Bratton – Concessions Manager


Baseball

Greg Schoettle – Varsity Head Coach

Devin Anderson – Varsity Assistant Coach

Ben Kennedy – JV Head Coach

Brett Massengale – 9th Head Coach


Boys Basketball

John Rockey – Varsity Head Coach

Kyle Brewer – Varsity Assistant

Joe Talhelm – JV Head Coach

Zach Langdon – 9th Head Coach

CJ Young – 9th Assistant


Girls Basketball

Vince Cerbone – Varsity Head Coach

Nikki Cerbone – Varsity Assistant

Evan Arnold – JV Head Coach

Amber May – 9th Head Coach


Cheerleading

Alicia Dirr – Varsity Coach

Taylor Amberger – Fall JV Coach

Heather Campbell – 9th Coach

Chassity Mahaska – Sparkle Coach


Cross Country – Boys

Brian Dunn – Head Coach

Tony Puckett – Assistant Coach


Cross Country – Girls

Matt Sweetman – Head Coach

Dean Rich – Assistant Coach


Football

Grant Lewis – Varsity Head Coach

Zach Hensel – JV Head Coach + WR Coach

Josh Pierson – Defensive Coordinator + D-line Coach

Patrick Spellman – Offensive Coordinator + O-line Coach

Joe Rush – Offensive Coordinator + QB Coach

Nick Eversole – DB Coach

Malcom Weaver – RB Coach

Daryl Huber – TE Coach

John Magee – DB Coach + Equipment Manager

Jake Elbert – 9th Head Coach

Tony Fox – 9th Assistant

Dustin Pruitt – 9th Assistant

Jason Cross – 9th Assistant

Randy Mullins – 9th Assistant


Golf

Steve Land – Head Coach


Gymnastics

Kim Dykes – Head Coach


Soccer – Boys

Jared Kingery – Varsity Head Coach

Andrew Solarek – JV Head Coach + Varsity Assistant

Andrew Kidwell – C Team Head Coach


Soccer – Girls

Larz Coy – Varsity Head Coach

Michelle Gregg – Varsity Assistant

Jessica Hoffa – JV Head Coach


Softball

Kathy Stricker – Varsity Head Coach

Chuck Gillmore – Varsity Assistant Coach

Erica Glasener – JV Head Coach

Amanda Leming – 9th Head Coach


Swimming – Boys and Girls

Nicholas Stevens – Head Coach

Joe Morris – Assistant Coach

Bill Grossman – Diving Coach


Tennis

Harry Schwartz – Head Coach

Karen Bertram – Girls Assistant Coach

Bill Adams – Boys Assistant Coach


Track and Field

Matthew Dunham – Boys Head Coach

Matt Sweetman – Girls Head Coach

TBD – Assistant Coach – Boys Sprint

Brian Hacker – Assistant Coach – Girls Sprint

Jim Hoskins – Assistant Coach – Pole Vault

Josh Pierson – Assistant Coach – Discus + Shotput

Matt Hoard – Assistant Coach – Hurdles


Volleyball

Sandy Moore – Varsity Head Coach

Sam Thompson – Varsity Assistant Coach

Rachel Hasewinkel – JV Head Coach

Stephanie Burnett – 9th Head Coach


Wrestling

Kevin Moore – Head Coach

Cory Shrum – Assistant Coach